NAJNOWSZE POSTY

Chleb bez zagniatania pieczony w garnku

Chleb bez zagniatania dla początkujących, nie wymagający dużo pracy, zawsze się uda i jest pyszny
1/4 łyżeczki suchych drożdży
1 1/2 filiżanki ciepłej wody
3 szklanki mąki, plus nieco więcej do posypania. Można użyć żytniej, pszennej, mieszanej lub dowolnej
1 1/2 łyżeczki soli

Sposób przygotowania:
1. Do dużej miski wlać wodę, rozpuścić w niej drożdże. Dodać mąkę, sól i dobrze wymieszać. Ciasto zrobi się lepkie i kudłate. Przykryć miskę folią spożywczą. Niech wyrasta co najmniej 8 godzin, a nawet 12 do 18, w temperaturze pokojowej, około 21.
2. Ciasto będzie gotowe, kiedy na powierzchni będzie dużo pęcherzyków. Na posypanym blacie kuchennym lub stolnicy umieścić ciasto, złożyć je na raz lub dwa. Przykryć luźno folią spożywczą i odstawić na około 15 minut.
3. Delikatnie uformować z ciasta kulę, dodając tylko mąki by nie kleiło się do dłoni i powierzchni roboczej. Czystą ściereczkę kuchenną obwicie posypać otrębami, położyć na nim ręczniku ciasto, opatulić zostawić do wyrośnięcia na jeszcze 1-2 godziny. Ciasto będzie gotowe do pieczenia kiedy podwoi objętość a miejsce po wgnieceniu palcem nie będzie szybko odskakiwać.
4. Do rozgrzanego do 240° piekarnika włożyć ciężki garnek żeliwny, emaliowany lub ceramiczny do nagrzania. Po ok 20 minutach ostrożnie wyjąć garnek, zdjąć pokrywkę i delikatnie z ręcznika przerzucić ciasto do garnka. Jeśli ciasto straci trochę swój kształt to wstrząsnąć 1-2 razy garnkiem.
5. Przykryć garnek i piec 30 minut, po czym zdjąć pokrywkę i piec kolejne 15 do 20 minut, aż chleb się zarumieni.
Wyjąc z garnka studzić 1h przed krojeniem